Poznaj fenomen konopi

24.06.2022 / terapia

Aromaterapia konopna cz. 2

Aromaterapia jest terapią zapachem, która wykorzystuje olejki w celu poprawy samopoczucia na poziomie fizycznym, psychicznym i duchowym.

Metody wykorzystywane w aromaterapii

Układ węchowy, skóra i układ trawienny są trzema możliwymi drogami, przez które olejki eteryczne mogą wpływać na stan zdrowia fizycznego  i psychicznego.

  • Inhalacje

Zapach wdychany jest wraz z parą wodną, lub ze skropionej olejkiem chusteczki.
Oczy powinny być wtedy zamknięte, a oddech wyraźnie pogłębiony.
Tego typu inhalacje przynoszą ulgę w przeziębieniu, katarze, łagodzą stany zapalne gardła  i zapalenie zatok. Ułatwiają oddychanie, rozluźniają śluz i odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. W przypadku astmy należy  zachować większą ostrożność, by zastosowane olejki nie podrażniły zbyt mocno płuc. 

  • Kominki zapachowe, dyfuzory, kadzidła

Lotne molekuły wraz z powietrzem dostają się do naszego nosa, gdzie u sklepienia jamy nosowej trafiają na nabłonek węchowy i pobudzają receptory na rzęskach dwubiegunowych komórek węchowych. Rzęski te skierowane są do przestrzeni jamy nosowej i jest to jedyne miejsce w ciele człowieka, gdzie komórki zmysłowe kontaktują się bezpośrednio ze światem zewnętrznym.

Związanie substancji zapachowej z receptorem daje sygnał chemiczny, który wywołuje zmiany elektryczne w błonie neuronów i przekazuje informację do opuszki węchowej (będącej częścią mózgu), a następnie do wyższych ośrodków percepcji wrażeń węchowych w rejonie hipokampa i ciała migdałowatego. Struktury te są  zaangażowane w przetwarzanie emocji i wspomnień, tak więc odpowiedni zapach może nas odprężyć, zrelaksować, lub pobudzić. 

  • Masaże

15-30 kropli olejku rozpuszczamy w 50 ml dowolnego oleju roślinnego (np.kokosowym, sezamowym, lub ze słodkich migdałów).
Miejscowe stosowanie  jest pomocne w stanach zapalnych tkanki łącznej, mięśniowej i nerwowej. Związki czynne w trakcie masażu oddziałują również na drogi oddechowe, układ limfatyczny i układ krążenia. Niektóre składniki olejków takie jak: mentol czy eugenol, lokalnie uśmierzają ból.
Aromaterapia w tym wypadku świetnie wyrównuje stany energetyczne, niweluje napięcie i dolegliwości związane ze stresem.

  • Kąpiele aromaterapeutyczne

Zarówno olejki eteryczne jak i skruszone kwiatostany można stosować w trakcie ciepłych i gorących kąpieli. Tego typu zabiegi także wpływają kompleksowo na ciało.  Tonizują skórę, układ ruchu, oraz układ krążenia. Są powszechne w schorzeniach  z nadmiernym napięciem mięśniowym, oraz w dolegliwościach na tle nerwowym. Przeciwwskazaniem są otwarte rany.

                   

Aromaterapeutyczny potencjał konopi

Rośliny z gatunku Cannabis wytwarzają około 200 różnych związków terpenowych. To one odpowiadają za kwiatowy, cytrusowy i sosnowy, niekiedy kwaśny, ziemisty i trawiasty aromat konopi. Profil terpenowy danego szczepu  jest niczym aromatyczny odcisk palca. Jednak i tu na jakość związków czynnych wpływa klimat, pogoda, skład gleby i dojrzałość rośliny. 

Poniżej wymieniamy najbardziej popularne terpeny występujące w konopiach. Ich różne proporcje w danym szczepie determinują odpowiedni aromat i specyficzne działanie.

  • Beta-kariofilen

Odznacza się głębokim korzennym zapachem, czarnego pieprzu i goździków.

Wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwdepresyjne i przeciwlękowe.

Botanicznie występuje w cynamonowcu, rozmarynie, drzewie goździkowym.

  • Limonen

Roztacza rześki i energetyzujący zapach świeżych owoców cytrusowych. 

Podnosi nastrój i obniża poziom lęku. Dominuje w skórce cytryny, limonki i pomarańczy.

  • Linalol

Nadaje kwiatowy, lawendowy zapach.

Służy jako środek przeciwlękowy, rozluźniający i nasenny. 

Występuje m.in. w lawendzie, mięcie, cynamonie.

  • Alfa – pinen

Odpowiada za leśny (sosnowy, żywiczny) aromat  z nutami rozmarynu i bazylii. Rozkurcza oskrzela, posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwlękowe. Poprawia koncentrację. 
Głównie występuje w olejkach drzew iglastych.

  • Mircen

Jest intensywnie owocowy, pieprzowy i korzenny.
Posiada właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Pozwala opanować niepokój i  zaburzenia snu. Wzmaga działanie kannabinoidów (THC, CBD, CBG).
Możemy go odnaleźć w chmielu zwyczajnym, kminku i szałwii lekarskiej.

Liczne badania naukowe obszernie wyjaśniają wpływu terpenów na ciało i psychikę człowieka. Związki te wykazują swoją aktywność farmakologiczną już w stężeniach powyżej 0,05% .

Linalol i beta-pinen wchodzi w interakcję z receptorami 5HT1A szlaku serotoninergicznego. Poziom uwalniania i wychwytu zwrotnego serotoniny jest ważny dla przezwyciężenia stanów depresyjnych. Związki te oddziałują również z receptorami adrenergicznymi, które odgrywają główną rolę w zmianach behawioralnych wywołanych stresem.

Natomiast beta-kariofilen jest w stanie samodzielnie aktywować układ endokannabinoidowy bez obecności kannabinoidów.

Temperatura parowania terpenów mieści się w zakresie temperatur parowania kannabinoidów, co oznacza, że podczas waporyzacji suszu z kwiatostanów konopi związki te trafiają do układu węchowego i przez pęcherzyki płucne do krwi. 

Receptory węchowe są wyrażane również w tkankach innych niż węchowe, takich jak jelita, serce, nerki, skóra i jądra. Nie są one zaangażowane w wykrywanie zapachów, ale biorą udział w reakcjach chemicznych, regulacji ciśnienia krwi, stymulacji wydzielania hormonów i enzymów. Naukowcy sugerują, że tego typu receptory mogą być zaangażowane podczas miejscowej i doustnej aplikacji.

Lepsze zrozumienie potencjału terpenów daje więcej możliwości terapii.

Efekt entourage, czyli potęgowanie działania kannabinoidów przez terpeny, decyduje o specyficznych właściwościach poszczególnych szczepów konopi. W zależności od profilu tych związków dane odmiany mogą kreatywnie aktywizować lub wprowadzać w senność. W ten sposób specyficzny aromat określa specyficzne działanie.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile. Zapach natury w kosmetyce. Agata Skalska-Stochaj.

Wydzielanie olejków eterycznych z surowców roślinnych. Opracowane przez: dr Elżbietę Kępczyńską i dr Joannę Potaczek.

Koyama, S.; Heinbockel, T. The Effects of Essential Oils and Terpenes in Relation to Their Routes of Intake and Application. Int. J. Mol. Sci. 2020, 21, 1558. https://doi.org/10.3390/ijms21051558

Russo EB. Taming THC: potential cannabis synergy and phytocannabinoid-terpenoid entourage effects. Br J Pharmacol. 2011;163(7):1344-1364. doi:10.1111/j.1476-5381.2011.01238.x

 

Koszyk

No products in the cart.