Poznaj fenomen konopi

11.05.2021 / terapia

Terapeutyczny potencjał CBG

Dzięki nowoczesnej nauce i postępom w testach laboratoryjnych, świat odkrył CBG - kannabigerol, cząsteczkę macierzystą substancji aktywnych w konopiach.

CBG to substancja terapeutyczna naturalnie występująca w kwiatostanach Cannabis sativa L. Wpływa na poczucie rozluźnienia i koncentrację. Co ciekawe to CBG powstaje jako pierwszy kannabinoid w roślinie podczas jej wzrostu i w rzeczywistości jest źródłem kolejnych kannabinoidów takich jak THC czy CBD.

Kannabigerol posiada duży potencjał, zarówno pod względem zastosowań medycznych, jak i w kwestiach związanych z codziennym trybem życia. Oddziaływuje on na receptory układu endokannabinoidowego (ECS- z j.ang.), który równoważy wiele procesów fizjologicznych w celu zachowania szeroko pojętego zdrowia. 

Zdrowia na poziomie ciała i umysłu. 

Receptory układu endokannabinoidowego są rozsiane po całym organizmie. Znajdują się w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym, narządach wewnętrznych, w mięśniach szkieletowych, kościach, stawach i w skórze (receptory CB1) oraz komórkach układu immunologicznego (receptory CB2). Układ ten wpływa na nastrój, motywację do działania, poczucie głodu i sytości, a także reguluje gospodarkę energetyczną organizmu. 

Fitokannabinoidy zawarte w konopiach skutecznie regulują działanie ECS, przez co łagodzą skutki niedoboru “wewnętrznych” kannabinoidów wydzielanych według potrzeb w organizmie. Pierwsze symptomy zaburzenia ich uwalniania  mogą objawiać się wahaniami nastroju i zwiększoną podatnością na stres.

Zachodni eksperci twierdzą, że związek ten może stać się realną alternatywą dla osób z lękiem i przewlekłym bólem. Dr Ethan Russo, dyrektor ds. Badań i Rozwoju w International Cannabis and Cannabinoids Institute wyjaśnia, że ​​dotychczasowe badania nad kannabigerolem wykazały jego silne działanie przeciwlękowe bez tłumiącego działania uspokajającego i bez możliwości uzależnienia. Związek ten rozluźnia również  mięśnie szkieletowe, tym samym ułatwiając stan odprężenia i relaksu.

Zdaniem użytkowników, CBG daje efekt jasnego umysłu i poprawia koncentrację. De facto receptory CB1 występują w mózgu, w strukturach odpowiedzialnych za uczenie się, zapamiętywanie i podejmowanie decyzji. CBG, wpływa także pośrednio na układ endokannabinoidowy. Mianowicie hamuje on wychwyt zwrotny endogennego kannabinoidu – anandamidu (AEA), zwiększając jego poziom we krwi. 

Ananda w sanskrycie znaczy błogość. AEA m.in. wykazuje działanie rozluźniające i wyciszające, wpływa na wyższe procesy poznawcze, pamięć i motywację oraz zwiększa wytrzymałość organizmu na ból. 

Warto być otwartym na to co niosą nam nowe szczepy konopii bogate w CBG.

Związek ten jest wciąż badany pod kątem swoich właściwości neuroprotekcyjnych istotnych w chorobach neurodegeneracyjnych jak i antyproliferacyjnych – ograniczających rozrost komórek rakowych.

Senn L, Cannazza G, Biagini G. Receptors and Channels Possible Mediating the Effects of Phytocannabinoids on Seizures and Epilepssy. Pharmaceuticals (Bazylea) . 2020; 13 (8): 174. Opublikowano 2020 Lip 30. doi: 10.3390 / ph13080174

Konopie i kannabinoidy Paweł Siudem, Iwona Wawer, Katarzyna Paradowska  FARMACJA WSPÓŁCZESNA 2015; 8: 1-8

Potencjał medyczny konopi : przegląd Dariusz Michał Zielonka; Łukasz Kiraga; Ryszard M. Kozłowski

Koszyk

No products in the cart.